Koncept původně zaveden v 80 letech ve Francii, uznává vzájemý vztah mezi potravinářskou chemií a vařením.
Jedná se o molekulární podstatu dějů, které se odehrávají při kuchyňské přípravě potravin. Molekulární gastronomie se zabývá laboratorním výzkumem dějů, vzájemnými reakcemi mezi různými druhy potravin, které se odehrávají při mechanickém a tepelném zpracovávání.
V praxi jde většinou o tzv. molekulární vaření. Poznatky, které se získají laboratorním výzkumem jsou aplikovány do kuchařských praxí.
Nezastupitelné místo v oblasti molekulárního vaření má metoda přípravy pokrmů Sous vide (vaření ve vakuu). Používá se ve špičkových restauracích, kdy z velmi kvalitních surovin s jasným a dohledatelným původem připravují touto technologií mimořádně aromatické pokrmy. K této přípravě je nutná vodní lázeň, která je schopna automaticky udržovat konstantní teplotu. Udržování teploty na požadované hodnotě hraje velmi významnou roli, teplota musí být opravdu rovnoměrná v celém prostoru lázně a to s maximalním kolísáním do 0,1°C.
Nejvhodnějším typem vodních lázní pro Sous vide vaření jsou cirkulační vodní lázně (lázně mají vestavěnou cirkulační pumpu a voda neustále cirkuluje ve vodní lázni), které jsou schopny takto nastavenou teplotu konstantně udržovat po celou dobu ohřevu a co je velmi důležité v celém prostoru vodní lázně.